W okresie 1.01.2018 r. do 31.03.2019 r. zrealizowano wszystkie działania ujęte w harmonogramie projektu, tj. zatrudnienie personelu realizującego projekt, rekrutację BO, opracowanie dokumentacji projektowej, w tym diagnozy potrzeb i IPD, arkusza oceny wsparcia udzielonego UP. We wrześniu 2018 r. przeprowadzono ewaluację IPD, i w sytuacjach tego wymagających modyfikację IPD. Ewaluację końcową przeprowadzono po zakończeniu projektu, zgodnie z założeniami we wniosku. Dodatkowo, w celu poznania opinii i uwag o realizowanym projekcie, przeprowadzono z wybranymi losowo UP rozmowy/wywiady, z których wynika, że założenia projektu były zgodne z oczekiwaniami osób z niepełnosprawnością, a jego realizacja znacząco wpłynęła na poprawę jakości ich życia. Wszyscy UP wypełnili również ankietę ewaluacyjną.

Pan Kamil to już drugi uczestnik projektu pn. "Asystenci na miarę", który w trakcie jego realizacji podjął zatrudnienie. Od 1 lutego 2019 r. Pan Kamil pracuje w Zakładzie Aktywności Zawodowej Nr 1 w Krośnie. Panie Kamilu życzymy powodzenia na nowej zawodowej drodze życia i gratulujemy sukcesu.

 

Czy wózek inwalidzki ogranicza? Oczywiście że tak, ale nie wtedy gdy osobę z niepełnosprawnością wspiera asystent. Z uwagi na bariery Pani Ewa nie mogła spróbować gry w kręgle. Ale gdzie asystent tam nie ma barier i wszystko jest możliwe.

 

Nocny wypad do miasta? Dlaczego nie! Jeśli wspiera nas asystent to można podziwiać świąteczne dekoracje na Rynku Krosna. To było marzenie Pani Beaty. Pan Jarosław zaś bardzo chciał uczestniczyć w koncercie kolęd w Kościele Farnym. Marzenia mogły się spełnić dzięki udziałowi w projekcie pn. "Asystenci na miarę" współfinansowanym przez PFRON.

 

 

Pan Jarosław postanowił zadbać o swój wizerunek. A że tutaj eksperymenty są ryzykowne - oddał się w ręce profesjonalisty. Wraz ze swoim asystentem odwiedził salon fryzjersko-stylizacyjny, gdzie specjaliści zadbali o jego włosy i brodę. Wspaniały relaks i fachowa obsługa to gwarancja dobrego wyglądu i samopoczucia.

 

Pani Angelika w ramach projektu nabywa m.in. umiejętności dbania o własne mieszkanie. Wspólnie z asystentem zaplanowała i wykonała szereg prac porządkowych w mieszkaniu, a także pranie, suszenie i składanie swojej garderoby. Podsumowując ten pracowity dzień z asystentem Pani Angelika nie ukrywała satysfakcji z samodzielnie wykonanych zadań.

 

O tym jak dużą satysfakcję daje człowiekowi zrobienie czegoś samodzielnie przekonały się Panie Kinga i Beata - uczestniczki projektu pn. "Asystenci na miarę". Obie Panie od dawna chciały samodzielnie uporządkować groby swoich bliskich i zapalić na nich znicze. Ich marzenie spełniło się ponieważ przy wsparciu asystenta mogły zaplanować prace porządkowe, zakupić znicze, dojechać na cmentarze. 

 

Prowadzenie gospodarstwa domowego to wyzwanie i ciężka praca. Dużo łatwiej poradzić sobie z obowiązkami jak się ma wsparcie asystenta. Pomoże zorganizować dzień, w odpowiedniej kolejności zaplanować poszczególne czynności, przypomni o tym co po ludzku ucieknie z głowy.

 

Zakończyłem swój udział w projekcie pn. "Asystenci na miarę", ponieważ od 1 września 2018 r. podjąłem zatrudnienie w Zakładzie Aktywności Zawodowej Nr 2 w Krośnie. Jestem wdzięczny pracownikom Środowiskowego Domu Samopomocy w Potoku za to, że w czasie pobytu w placówce mogłem się dużo nauczyć, a także asystentowi z projektu pn. "Asystenci na miarę' za wsparcie jakie otrzymywałem będąc uczestnikiem projektu. Wsparcie ŚDS i asystenta pomogło mi pokonać wiele trudności, nauczyć się nowych umiejętności, a także zwiększyć moją samodzielność i szansę na zatrudnienie. Z dużą obawą rozpocząłem pracę, bałem się że nie dam rady. Teraz już wiem, że sobie poradzę. Mam fajnych kolegów, fajną pracę i pieniądze. Wziąłem pierwszą wypłatę i kupiłem sobie nowego smartfona. To fajne uczucie kupić coś za swoje pieniądze. Jestem zadowolony z życia.*

Michał Barański

* rozmowę z Panem Michałem przeprowadził Koordynator projektu, który odwiedził Pana Michała w miejscu pracy

Formalności urzędowe nie są takie straszne jak się ma wsparcie w osobie asystenta. Przekonał się o tym Pan Paweł, który w Urzędzie Miasta odebrał "Krośnieńską Kartę Mieszkańca". Karta ułatwi Panu Pawłowi dostęp do różnego rodzaju usług w systemie rabatowym.

Zajęcia w projekcie pn. "Asystenci na miarę" odbywają się w trybie indywidualnym dlatego uczestnicy i kadra projektu postanowili spotkać się na całą grupą. Zorganizowaliśmy grilla na którym wszyscy zaangażowani w projekt mogli się poznać, porozmawiać, wymienić uwagami na temat realizacji projektu. Wspólnie spędzony czas był owocny i radosny. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że z asystentem u boku życie jest o wiele prostsze i o wiele bogatsze. Dziękujemy kolegom z ŚDS w Krośnie za gościnę i pomoc w organizacji spotkania.

Pan Łukasz w ramach zajęć projektowych m.in. utrwala swoje umiejętności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Przy wsparciu asystenta doskonale sobie radzi z przygotowaniem posiłków oraz sprzątaniem mieszkania.

Przekonał się o tym Pan Zbigniew, który zmotywowany do działania z werwą i zapałem przystąpił do prania i porządkowania swojej garderoby w przepastnej szafie. Lekko nie było, bo każdy wie że szafy potrafią ukryć wiele skarbów, z którymi nam trudno się rozstać. Pan Zbigniew poradził sobie z wyzwaniem na tyle dobrze, że jeszcze miał siłę na pracę w obejściu.

Z asystentem można miło i przede wszystkim aktywnie spędzić czas wolny, ale też mieć pewność, że pomoże w tych czynnościach, które dla osoby z niepełnosprawnością stanowią trudność. Uczestnicy projektu przy wsparciu swoich asystentów mają możliwość prowadzenia w miarę niezależnego życia. I korzystają z tej możliwości z uśmiechem na ustach.

Pan Tomasz nie ma lekko :) Asystent dopilnował, by w wieczornej toalecie Pan Tomasz dokładnie umył zęby i równie dokładnie się ogolił. W trosce o dobry sen Pana Tomasza zadbał również o dokładne pościelenie łóżka.

Pan Marek od dawna pragnął samodzielnie zorganizować prezent na Dzień Matki. Ta wspaniała inicjatywa była możliwa przy wsparciu asystenta, z którym wspólnie dokonał wyboru prezentu, zaplanował i zrealizował zakupy, a także zadbał o ładne opakowanie

Asystent osoby niepełnosprawnej umożliwił Panu Łukaszowi i Panu Tomaszowi spełnienie marzenia jakim był udział w meczu ulubionej drużyny koszykarskiej. Obaj Panowie ze swoimi asystentami mogli uczestniczyć w wydarzeniu sportowym i na żywo kibicować swoim drużynom.

Pan Marek od dawna marzył by wybrać się samodzielnie na grób Taty, posprzątać i zapalić znicz. Przy wsparciu asystenta to pragnienie się spełniło.

Dorosłość to też decydowanie o swojej fryzurze. Pan Tomasz przy wsparciu asystenta mógł samodzielnie dokonać wyboru salonu fryzjerskiego i rodzaju strzyżenia.

Zakupy to wyzwanie. Dlatego nieocenione jest wsparcie asystenta i w tym zakresie. Najpierw planowanie, ustalenie potrzeb i możliwości finansowych, potem wyprawa do sklepu i wreszcie uczestnicy projektu mogli się oddać zakupom. Samodzielnie wybrana i zakupiona bluzka czy buty oraz zaopatrzona lodówka to duża satysfakcja.

Pani Angelika i Pan Daniel przy wsparciu swoich asystentów uczą się samodzielne przechodzić przez ulicę, utrwalają drogę z miejsca zamieszkania do placówki wsparcia dziennego, uczą się korzystać z komunikacji publicznej.

Pani Angelika przy wsparciu asystenta mogła załatwić sprawę w urzędzie. Samodzielnie złożyła wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego.